12 listopada 2015

Żyj pięknie…

Psychologia pozytywna to stosunkowo nowe pojęcie utworzone w 2001 roku przez dwóch amerykańskich psychologów Martina Seligmana i Mihalyego Csikszentmihalyiego. Pod tym pojęciem kryje się dziedzina psychologii, która zajmuje się silnymi stronami człowieka, jego zaletami, cnotami i siłą charakteru, czyli tymi zasobami, które stanowią o jego mądrości i prowadzą do dobrego, szczęśliwego życia. Do tej pory psychologia zajmowała się głównie problemami psychicznymi człowieka, jego chorobami, wadami, dysfunkcjami i próbowała je naprawiać. Jednak człowiek ma przecież liczne dobre strony, które nieustannie rozwija: jest zaradny, pracowity i wytrwały. Cechuje go dobroć, sprawiedliwość, uczciwość oraz ludzkość, dzięki czemu potrafi być odważny, waleczny a także ciekawy świata. Umie ponadto być wdzięczny za to, co w życiu otrzymuje, potrafi wybaczać, jeżeli ktoś mu nadepnie na odcisk, wierzy w wyższe siły, bo rozumie, że jest tylko częścią czegoś większego. Człowiek potrafi się poświęcać dla tych, których kocha, oddać nawet życie w imię wyższych celów, potrafi przeciwstawić się złu itd.

To właśnie te cechy sprawiają, że człowiek jest człowiekiem i czuje się spełniony. Dlaczego więc nie zgłębiać i nie rozwijać swoich zalet? Psychologia pozytywna daje właśnie takie możliwości. Przede wszystkim bada naukowo, co faktycznie przynosi szczęście, jak samemu można je znaleźć. Odpowiada na pytanie o to, czym naprawdę jest szczęście. W tym celu stworzyła pojęcie dobrostanu, czyli szczęścia prawdziwego, bowiem prawdziwe szczęście oznacza nie tylko bycie szczęśliwym, radosnym, zadowolonym i wiecznie rozbawionym. Prawdziwe szczęście, czyli dobrostan to także: posiadanie sensu i celu w życiu, posiadanie udanych i pozytywnych relacji w rodzinie, ze znajomymi i przyjaciółmi. Prawdziwe szczęście to także pełne zaangażowanie w robienie tego, co się lubi i w czym jest się dobrym, to sukcesy i osiągnięcia w życiu prywatnym lub zawodowym. Zatem bycie szczęśliwym to życie pełnią życia i czerpanie z niego radości.

Psychologia pozytywna zachęca do takiego życia, korzystając z naukowych odkryć. Nie promuje pozytywnego myślenia jako takiego, ale pomaga za pomocą wypróbowanych i naukowo udowodnionych metod dążyć do uzyskania dobrostanu, po to by być szczęśliwym i uszczęśliwiać innych. Jednym z licznych ćwiczeń, które sprawiają, że jesteś bardziej zadowolony na co dzień, jest praktykowanie doceniania życia. W tej chwili pomyśl o tym, za co i komu możesz być wdzięczny. Wymień co najmniej 3 rzeczy. Niektórzy codziennie przed zaśnięciem przypominają sobie przynajmniej jedną rzecz, która w ciągu minionego dnia im się przydarzyła i zastanawiają się nad tym, co takiego uczynili, jaki mieli wpływ na to, że do tego właśnie doszło. To ćwiczenie wymyślone przez psychologów pozytywnych sprawia, że bardziej doceniamy życie i dzięki temu jesteśmy bardziej z niego zadowoleni.

Autor:

dr Marlena Kossakowska,

Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS, Sopot

kierownik studiów podyplomowych z psychologii pozytywnej (Sopot, Wrocław)